pozadie
Dodanie už od 3,20 € na dobierku !
Poštovné ZADARMO pri objednávke nad 50 € !
pozadie
 
Ako objednávať nakupovať menu
Domov úvodná stránka menu
Kontakt
Obchodné podmienky
Čajové moria menu
Kaligrafia menu
Čajové súpravy menu
Bonsai misky menu
Bonsaje menu
Náradie-menu
Iné dekorácie menu
Obrazy menu
Logo Bonsai Art

SVETLO


Bonsaj musí mať intenzívne silné svetlo bez poludňajšieho letného priameho slnka - to je základ. Na celodenom slnečnom mieste sa zemina rýchlo vysychá a musí sa bonsaj často zavlažovať. Ideálne umiestnenie bonsaja je na parapete pri okne, kde na listy dopadajú niekoľko hodín priame slnečné lúče. Bonsaj nesmie byť umiestnený dlho na tmavom mieste v kúte miestnosti alebo ďaleko od okna, rastlina by trpela na nedostatok svetla a mohla by sa poškodiť (slabé olistenie). Premiestňovať  bonsaje zo svetlého miesta na svetlé miesto je možné kedykoľvek. Od mája do októbra je vhodné aj letnenie vonku, ale v polotieni. Najvhodnejšia teplota na pestovanie interiérových bonsajov je 15 - 30°, pri tejto teplote ideálne rastú.


ZÁLIEVKA


Bonsaje od nás sú pestované v rašelinovom substráte, ktorý je pre dlhodobé pestovanie (podľa našich dlhoročných skúseností) najvhodnejší pre bonsaje. Preto musí byť zálievka výdatná, najlepšie je zavlažovať namáčaním približne každý druhý - tretí deň do určenej nádobky s normálnou, poprípade s odstátou vodou z vodovodu. Zálievka z vrchu nie je vôbec vhodná, lebo sa substrát poliatim nedostatočne nasiakne, ostane mokrý len na povrchu a všetka voda obtečie zeminu medzerou a vytečie von cez otvory z bonsaj misky. Takýmto spôsobom sa musí bonsaj veľmi často zavlažovať, aj niekoľko krát denne. Pri zavlažení namočením vydrží zemina v miske oveľa dlhšie mokrá, aj na niekoľko dní.

Postup: najlepšie sa bonsaj zavlaží tak, keď sa aj s miskou vloží do väčšej nádobky (vaničky), ktorá sa naplní vodou až po vrchný okraj bonsaj misky( nie až po kmeň bonsaja, mohla by sa zemina vyplaviť). Po nasiaknutí zeminy  vodou (stmavne povrch), bonsaj vyberte, nechajte trošku odkvapkať a umiestnite na podložku alebo podmisku. Denne kontrolujte vlhkosť zeminy, ak sa mierne povrch vysuší, tak znovu bonsaj namočte do pripravenej nádobky s vodou. Termín zálievky je individuálny, záleží od veľkosti bonsaja a pestovateľských podmienok,  približne 2-7x za týždeň.

Celá pôda a koreňový bal nesmie nikdy úplne vyschnúť, rastlina by mohla začať vädnúť a pri dlhšie suchej pôde aj vyschnúť a odumrieť, preto dbajte na pravidelnú a správnu zálievku. Zálievka je najdôležitejší faktor pri pestovaní rastlín.

Ak bonsaj zvädne, tak ho treba ihneď vložiť do vody po vrchný okraj bonsaj misky apoň na 3 hodiny, nadzemnú časť treba narosiť a na jeden deň  dať do priesvitného igelitového vrecka a priviazať o kmeň. Ak boli listy uvädnuté len krátko, tak sa znovu nasiaknu a rast sa obnoví.
Odporúčame 2-4x mesačne osprchovať korunu a kmeň bonsaja vlažnou vodou, očistia sa od prachu, škodcov a žltých lístkov.
Postup: misku so zeminou obaľte igelitovým vreckom a priviažte pri kmieniku (zemina sa tak nerozmočí a nevyplaví), mierne nakloňte a prúdom vody zmývajte dostatočne spodnú stranu lístkov.


PRIHNOJOVANIE


Celoročne, individuálne podľa druhu bonsaja.
Jar - leto prihnojujte 2 - 4x mesačne.
Jeseň - zima prihnojujte 1 - 2x mesačne.
Doporučujeme tekuté hnojivo na bonsaje alebo hnojivo na citrusy, popr. tekuté hnojivo na kvitnúce bytové rastliny.ZASTRIHÁVANIE A TVAROVANIE


Priebežne počas celého roku skracujte  nové  výhonky (vyštipávaním rastového vrcholu výhonku), ktoré vyčnievajú zo siluety koruny, tak aby ostal čistý a kompaktný obrys stromu. Najčastejšie treba skracovať vrchnú časť korunky, aby sa podporil rast spodných konárov.


PRESÁDZANIE A VÝMENA MISKY


Po zakúpení bonsaja v našom obchode nie je nutné presádzať, bonsaj má výživnú a vhodnú zeminu na rast. Predávame len správne zasadené a tvarované bonsaje. Miska pre rastlinu je vhodne zvolená a je dostatočne široká a hlboká. Doporučujeme presádzať (vymeniť časť starej zeminy za novú) minimálne raz za rok na jar alebo v lete. Pri presádzaní je vhodné skrátiť nožnicami len niektoré dlhé korienky, ale len mierne. Veľkosť a vzhľad misky sa môže podľa potreby pri presádzaní zmeniť, ale môže sa použiť aj tá istá.

Bonsaje od nás sú zasadené vo vhodnej zemine a v ideálne zvolenej veľkosti bonsajovej misky. Po zakúpení bonsaja nie je potrebné presádzanie a ani výmena bonsaj misky.

BONSAJ SA PRI NESPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI MÔŽE POŠKODIŤAk bonsaj nemá primerane veľa listov, nevyháňa nové bledozelené lístky, veľa listov má nažltnutých - dáva tak rastlinka najavo, že sa s ňou niečo deje. Príčiny môžu byť rôzne, ale najčastejšie je nedodržanie niektorej dôležitej zásady v starostlivosti. Po včasnom a správnom napravení chyby v pestovaní sa rastlina opäť rozživí a husto naraší nové listy. V prípade otázok alebo problémov s pestovaním, nás prosím ihneď kontaktujte.
Na všetky otázky ohľadom pestovania Vám radi odpovieme.

Interiérové bonsaje sú vytvarované tropické alebo subtropické rastliny vhodné na celoročné pestovanie v interiéry alebo v zimnej záhrade.

Pestovanie bonsajov pri správne zvolených pestovateľských podmienkach nie je náročné.

Veľmi dôležitý je nákup zdravých bonsajov so správnymi odbornými informáciami.

S pestovaním rastlín a hlavne bonsajov máme dlhoročné skúsenosti na profesionálnej úrovni. To čo tvrdíme, máme aj prakticky overené. 

Základné zásady pre úspešné pestovanie interiérových bonsajov

Bonsai brest
Bonsai sukulent
Bonsai punica granátovník
 Bonsai miska yixing
Podstavec čajové more
Nožnice na bonsaje ponuka
Kaligrafické štetce
Vejár
Aktualizácia ponuky 29.4.2024
Zaslaním správy s požiadavkou na:
obchod@bonsaiart.sk
Objednajte si tovar telefonicky
(mobilné číslo O2)
0910 977 518
alebo
Aktualizácia ponuky 29.4.2024
E-mail tlačidlo na spustenie poštového programu
Kontakt
©  Copyright 1998 - 2024   Autorom a tvorcom celého obsahu a webových stránok na bonsaiart.sk je Leo Benedikovič a Jana Hozová.
Všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.
Ako objednávať
Poštovné
Ako pestovať bonsaj
Ochrana osobných údajov
Obchodné podmienky
O firme
Leo Benedikovič - BONSAI ART,  Cyprichová 20,  83154  Bratislava,  Slovensko
obchod@bonsaiart.sk
+421 910 977 518
https://www.bonsaiart.sk
Tento web nepoužíva cookies
button
kontakt-icon
kontakt-icon
kontakt-icon
adresa-icon
Facebook odkaz
Bonsai
Bonsai plektrant sukulent
Bonsai punica granatum
Bonsai sagerécia
Bonsai karmona
Bonsai karmona
Bonsai karmona
Bonsai brest
izbový bonsai v miske ulmus brest